W dniu 27 marca br. w siedzibie TMMŻ odbyło się robocze spotkanie w sprawie organizacji jubileuszowego XXXV konkursu „Co wiesz o Żorach?”. W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele „Dziejów Żor” z żorskich gimnazjów oraz organizatorzy konkursu z TMMŻ, Wydziału Edukacji i Muzeum Miejskiego. Omówiono główne założenia konkursu, zapoznano się z regulaminem oraz przedyskutowano i ustalono szereg działań mających na celu sprawne przeprowadzenie I i II etapu konkursu. W związku z jubileuszową edycją konkursu, TMMŻ w ramach obchodów 45–lecia istnienia Towarzystwa zaplanowało uroczyste spotkanie z laureatami konkursów, którzy od 1996 r. zdobywali zaszczytny tytuł pn. „OMNIBUS ŻORSKI”.
Spotkanie odbędzie się 4 czerwca bezpośrednio po tegorocznym finale i będzie okazją do wspomnień i osobistych refleksji tym bardziej, że pierwsi zdobywcy tytułu mają już dzisiaj prawie 30 lat (no … może dziewczyny trochę mniej?).
W historycznym spotkaniu oprócz laureatów uczestniczyć również będą władze miasta, obecni nauczyciele przedmiotu „Dzieje Żor” oraz organizatorzy konkursu.
Dla zainteresowanych publikujemy regulamin tegorocznego konkursu wiedzy „Co wiesz o Żorach”.
REGULAMIN KONKURSU
„CO WIESZ O ŻORACH?”– rok 2012
Konkurs organizowany jest przez TMMŻ dla uczniów żorskich gimnazjów.
- Szkołę reprezentuje drużyna 3–osobowa. Uczestnikami mogą być uczniowie klas I do III dotąd nie biorący udziału w konkursie „Co wiesz o Żorach” w latach poprzednich.
- Jury zostanie powołane spośród członków TMMŻ, Wydz. Edukacji oraz Muzeum Miejskiego.
- Tematyka konkursu jest zawarta w zakresie treści programowych „ Dzieje Żor” oraz w tematyce zadań obu części zeszytu „Moja mała Ojczyzna. Dzieje Żor” w kl. I. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do sformułowania pytań dotyczących aktualnych wydarzeń w mieście, których tematyka zawarta jest:
- w Kalendarzu Żorskim na 2012 r.,
- w wydaniach piątkowych Dziennika Zachodniego (dodatek Żory) – od października 2011 r.,
- w Kurierze Żorskim – od listopada 2011 r.
5. Termin, przebieg i miejsce konkursu: czas trwania Żorskiej Wiosny Młodości. Konkurs przebiegał będzie w dwóch etapach:
- I etap – drużynowy: 16 maja 2012 r. godz. 10:00,
- miejsce – Gimnazjum nr 4, Żory, os. Os. Ks. Władysława.
- II etap – indywidualny: 4 czerwca 2012 r. o godz. 10:00,
- miejsce – sala widowiskowa „Sceny na Starówce”, Żory, ul. Kościuszki.
– I ETAP –
Współzawodnictwo drużynowe o główną nagrodę – Puchar Prezydenta Miasta Żory.
Etap pierwszy jest konkursem polegającym na rozwiązaniu zadań pisemnych.
Czas na rozwiązanie zadań – 60 minut.
Suma punktów uzyskanych przez wszystkich 3 zawodników danej drużyny ustali miejsce zdobyte przez tę drużynę.
W przypadku jednakowej liczby punktów uzyskanych przez drużyny walczące o pierwsze miejsce, o kolejności drużyn zadecyduje dogrywka polegająca na rozwiązaniu dodatkowych zadań pisemnych.
Uwaga:
Punkty z dogrywki nie będą brane pod uwagę przy wyłanianiu uczestników II etapu.
Ogłoszenie wyników I etapu nastąpi po zakończeniu pracy jury najpóźniej do 18.05.2012r. Jury zadecyduje równocześnie o uczestnikach II etapu, do którego zakwalifikuje 10 zawodników, którzy w I etapie uzyskają miejsca od 1 do 10.
– II ETAP –
Współzawodnictwo indywidualne – rywalizacja o tytuł „Żorskiego Omnibusa” i nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Miasta i sponsorów konkursu.
Jury będzie oceniało indywidualne odpowiedzi w skali:
odpowiedź prawidłowa – 1 punkt,
odpowiedź błędna, brak odpowiedzi lub odpowiedź niepełna – 0 punktów.
Czas odpowiedzi 20 sekund.
PRZEBIEG II ETAPU KONKURSU
– ELIMINACJE –
Przed rozpoczęciem rozgrywek każdy z uczestników losuje numer miejsca.
10 uczestników będzie odpowiadać na wylosowane przez siebie 10 pytań lub zadań.
Kolejność zadawania pytań w poszczególnych turach jest rotacyjna, zapewniając każdemu uczestnikowi taką samą możliwość wyboru pytania.
Do finału przechodzi 3 uczestników z największą ilością punktów.
W przypadku zdobycia tej samej liczby punktów, do finału może przejść więcej niż 3 uczestników.
– FINAŁ –
W finale uczestnicy odpowiadają na wylosowane przez siebie pytania w kolejności rotacyjnej na tych samych zasadach jak w eliminacjach. W każdej rundzie pytań każdy z finalistów losuje jedno pytanie.
Każdy z finalistów ma prawo do jednej pomyłki. Druga pomyłka, brak odpowiedzi lub odpowiedź błędna, eliminuje zawodnika z dalszej gry.
W przypadku, gdy żaden z finalistów po raz drugi nie udzieli poprawnej odpowiedzi – finał uważa się za nierozstrzygnięty.
Tytuł „ŻORSKIEGO OMNIBUSA” i główną nagrodę zdobywa uczestnik, który w finale uzyska największą liczbę punktów jednak nie mniej niż 8 (osiem). W przypadku równej ilości punktów zwycięzcę wyłoni dogrywka.
W przypadku nieprzyznania tytułu „Żorskiego Omnibusa” główna nagroda przypadnie szkole, której drużyna zdobyła Puchar Prezydenta Miasta za rok 2012.