Szkoła Podstawowa nr 3 wybrała Żorskich Twórców Kultury

Nie chcieli Kornela Makuszyńskiego, Alfreda Szklarskiego i Juliana Tuwima! Wybrali Żorskich Twórców Kultury! To nowi patroni Szkoły Podstawowej nr 3 w Żorach, na których zgodziła się większość nauczycieli, uczniów i rodziców z „trójki”. Kandydatura została też zaakceptowana specjalną uchwałą przez żorskich radnych. Już ustalono, że uroczystość nadania szkole nowego imienia odbędzie się 30 maja przyszłego roku. – Nadanie imienia Żorskich Twórców Kultury będzie wielkim zaszczytem, dumą, a także wyzwaniem i odpowiedzialnością dla całej społeczności szkolnej – mówi Irena Krzywoń, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Żorach. Na Żorskich Twórców Kultury zagłosowało 196 osób z 461 wszystkich głosujących.


– Żorscy Twórcy Kultury to dobry wybór. Nazwa bardzo mi się podoba, bo ostatnio w telewizji widziałem plakat, na którym były pokazywane osoby z Zespołu Pieśni i Tańca Sari. Bardzo się ucieszyłem, bo sam należę do tego zespołu, a to są twórcy kultury – powiedział nam 10-letni Wojtek Smołka z klasy 4c. Z wyboru zadowolona jest także dyrektor szkoły.

– Mając takich patronów, nasza szkoła wyznaczyła sobie trzy nadrzędne cele. Po pierwsze chcemy promować lokalnych twórców kultury, którzy mają ogromny wpływ na naszą społeczność. Po drugie chcemy organizować spotkania z twórcami, którzy działają tu i teraz.
Z kolei po trzecie zależy nam, by pokazywać różne pasje w rozwijaniu zainteresowań mieszkańców – mówi Irena Krzywoń, która chce też, aby pamięć o nieżyjących lokalnych artystach była wciąż żywa w pamięci uczniów.

– Chciałabym, żeby uczniowie wiedzieli kim byli m.in.: malarka Johanna Maria Schymalla-Globisch, artysta Fritz August Bimler – mówi Krzywoń, która chce także organizować spotkania lub warsztaty z lokalnymi artystami. – Spotkaliśmy się już z malarką Ewą Rotter-Płóciennikową, a kolejne przed nami – dodaje pani dyrektor.

196 osób wybrało w głosowaniu za patrona szkoły „Żorskich Twórców Kultury”.
Zagłosowało w sumie 461 osób.

Autor tekstu: Katarzyna Śleziona

Leave a Comment

Scroll to Top