Spotkanie autorskie i konkurs wiedzy o Kleszczówce

W dniu 15 stycznia 2014 roku celem kontynuacji promocji książki „Przedwojenna Kleszczówka we wspomnieniach mieszkańców”, której autorami są Barbara Kieczka i Stanisław Szwarc spotkaliśmy się na wieczorze autorskim w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka. Spotkanie to było połączone z konkursem wiedzy o Kleszczówce.

Dzięki współpracy dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 i Towarzystwa Miłośników Miasta Żory mogliśmy tym razem dotrzeć do najmłodszych odbiorców, którzy na zaplanowane wydarzenie przyszli razem ze swoimi rodzicami. Była to okazja do wysłuchania ciekawych informacji o procesie powstania książki, fragmentów samego dzieła oraz do zakupu tej pozycji książkowej, jak i do obejrzenia zdjęć a nawet zabrania ze sobą folderu z kolekcją ująć „Z lotu ptaka” autorstwa Pana Andrzeja Żabki.

Spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem scenki rodem z historycznie istotną dla mieszkańców legendą – „O Dębie Maryjnym„. Rodzice mogli podziwiać swoje pociechy na scenie, które bardzo zaangażowały się w sprawę promocji żorskiej kultury. Po kilku słowach wstępu dyrekcji Szkoły Podstawowej nr1 – Pani Joanny Jośko i Pana Artura Brańczyka, wysłuchaliśmy wystąpienia samych autorów książki.

Punktem zaplanowanym była projekcja filmu zatytułowanego „Moja Kleszczówka„, który był swoistym przypomnieniem faktów oraz ściągawką przed konkursem wiedzy, który miał się niebawem rozpocząć. Na scenę zaproszono 10 par konkursowych, tj. uczniów wraz z rodzicami. Przystąpiliśmy do losowania kopert, w których znajdowały się trzy pytania, które wymagały nie tylko podstawowej wiedzy, ale czasem i przekraczającej podstawową orientację o swojej dzielnicy – Kleszczówce, bo właśnie te obszary ziemi żorskiej zostały szczegółowo zawarte w książce Pani Barbary i Pana Stanisława.

Po wspaniałej serii odpowiedzi rozdaliśmy nagrody w postaci książek i gadżetów miasta Żory dla wszystkich uczestników, których fundatorem był Urząd Miasta w Żorach i Muzeum w Żorach. Spotkanie zakończyło wspólne obejrzenie wywiadów dzieci dla Telewizji Żory, która w swoim reportażu zawarła najciekawsze wypowiedzi mieszkańców na zadane im pytanie „Czym dla Ciebie jest Kleszczówka?„.

Ostatecznie nasi goście mogli dowiedzieć się co nieco o swoim miejscu zamieszkania, wykazać się wiedzą o dzielnicy, nabyć lub wprost wygrać książkę Towarzystwa Miłośników Miasta Żory oraz podziwiać zdjęcia Pana Andrzeja Żabki, który swoim obiektywem ujął z wysokości piękno ulic i domów, które dzięki swojej bogatej historii były wspaniałym materiałem na książkę.

Towarzystwo Miłośników Miasta Żory serdecznie dziękuje wszystkim dzieciom zaangażowanym i obecnym wraz z rodzicami na spotkaniu, dziękuje dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Kroczaka za współpracę w przygotowaniu tego wydarzenia oraz naszemu koledze, Andrzejowi Żabce, za zdjęcia na samym spotkaniu.


Dodaj komentarz