Rówieśnicy Niepodległej – weź udział w konkursie i świętuj nietypowe obchody 100-lecia polskiej niepodległości!

Miejski Ośrodek Kultury wraz z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki w Żorach bierze udział w konkursie historycznym Rówieśnicy Niepodległej. Został on ogłoszony w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W 1926 roku 5,5 miliona obywateli naszego kraju podpisało się pod Deklaracją Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych. Najmłodsi, którzy podpisali wtedy Deklarację, urodzili się w 1918 roku, a niektórzy z nich dożyli naszych czasów – stąd tytuł konkursu. W ten niezwykle wyjątkowy sposób Polacy podziękowali Ameryce za olbrzymią pomoc w odzyskaniu niepodległości oraz wsparcie dla zrujnowanego po wojnie kraju.

Chcemy zachęcić młodzież naszego miasta do szukania podpisów swoich bliskich, rodziny, byłych uczniów szkoły, mieszkańców Żor i odtwarzania ich dalszych losów. Dzięki wam możemy poznać ich historię!

Konkurs skierowany jest do młodzieży w wieku 12-19 lat, nad którą opiekę mogą sprawować rodzice, nauczyciele, animatorzy kultury, przedstawiciele instytucji i placówek edukacyjnych oraz kulturalnych. Projekt polega na rekonstrukcji i przedstawieniu losów osób, których podpisy znajdują się na kartach Deklaracji lub na przedstawieniu, na podstawie pozyskanych materiałów źródłowych, twojego pomysłu na świętowanie niepodległości. Konkurs zostanie sfinalizowany 9 listopada 2018 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie, w czasie uroczystej gali, na której odbędzie się wręczenie nagród pieniężnych i wyróżnień.

Inicjatywa Rówieśnicy Niepodległej jest częścią programu Nieskończenie Niepodległa prowadzonego przez Ośrodek KARTA. Celem wydarzenia jest ogólnopolska debata nad kondycją polskiej niepodległości, społeczeństwa i demokracji na przestrzeni ostatnich dekad. Regulamin oraz wszelkie informacje na temat konkursy znajdują się na stronie: nieskonczenieniepodlegla-ludzie.pl.

Komentarze wyłączone.