Nagroda Phoenix Sariensis dla Henryka Buchalika

Wieloletnia historia i znamienite grono laureatów sprawiają, że Phoenix SariensisDobroczyńca Roku to nagrody, które mają w naszym mieście wyjątkową rangę. Honorowane są nimi tylko osoby szczególnie zasłużone dla naszego miasta, które swoimi działaniami sprawiają, że o Żorach mówi się wyłącznie w pozytywnym kontekście. Tegoroczni laureaci odebrali nagrody z rąk Waldemara Sochy, Prezydenta Miasta Żory podczas uroczystej gali, która odbyła się 5 lutego w „Scenie na Starówce”.

Kapituła zdecydowała się przyznać trzy prestiżowe nagrody Phoenix Sariensis. Do grona laureatów dołączył Alojzy Błędowski – mistrz rzemiosła artystycznego, ceramik oraz działacz lokalny, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach, w imieniu którego nagrodę odebrała dyrektor placówki Zofia Mańka-Błaszczyk oraz wieloletni prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Żory – Henryk Buchalik.

Nagrodzono w ten sposób jego działania mające na celu ocalenie od zapomnienia historii i dziedzictwa kulturowego naszego miasta oraz jego zabytków. Henryk Buchalik jest współautorem folderów o żorskich cmentarzach z cyklu „Żyli wśród nas”, współorganizatorem konkursów wiedzy o Żorach dla dzieci i młodzieży oraz współwydawcą „Leksykonu żorskiego”. To z jego inicjatywy odtworzono dokumentację techniczno-budowlaną zabytkowego średniowiecznego budynku kościoła farnego. Jest także przewodniczącym Społecznego Zespołu Opieki i Nadzoru nad Zabytkami.

https://www.youtube.com/watch?v=oQEv6u6zaR8

https://www.youtube.com/watch?v=EMH-rFcGLxI&

https://www.youtube.com/watch?v=ViP0nryaLak&

Dodatkowo po raz jedenasty wręczony został także medal dla Dobroczyńcy Roku. Za wieloletnią pracę charytatywną na rzecz dzieci i młodzieży została nim nagrodzona Joanna Kowalkowska, założycielka Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Po prostu partner”.

Podczas uroczystej gali wręczenia nagród miejskich nie zabrakło atrakcji. Publiczność mogła obejrzeć niezwykle widowiskowy pokaz artysty z grupy MultiVisual oraz posłuchać pięknych piosenek w wykonaniu utalentowanych uczniów żorskiej szkoły muzycznej – skrzypaczki i wokalistki Ewy Pawliczek oraz pianisty Pawła Gwoździa. Ukoronowaniem wieczoru był zaś koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Żorskiej Orkiestry Kameralnej Camerata Sariensis pod batutą Szymona Bywalca. Orkiestrze towarzyszył solista Marcin Hałat.

Składamy najserdeczniejsze gratulacje z okazji odebrania tej prestiżowej nagrody naszemu byłemu Prezesowi, Henrykowi Buchalikowi i życzymy dalszych sukcesów – w życiu prywatnym jak i na arenie działań na rzecz drugiego człowieka i lokalnej społeczności.


Autor zdjęć: Dariusz Cybul

[opracowanie na podstawie artykułu UM Żory]

Scroll to Top