Finał XL konkursu „Co wiesz o Żorach?”

Poznaliśmy 40. finalistę konkursu „Co wiesz o Żorach?”

„Czterdzieści lat minęło…” jak w swej piosence śpiewał Andrzej Rosiewicz, tak czterdzieści już lat Towarzystwo Miłośników Miasta Żory organizuje corocznie konkurs dla młodzieży gimnazjalnej pn. „Co wiesz o Żorach?”. Jest to zwieńczenie nauki z przedmiotu prowadzonego w żorskich placówkach oświatowych, które z inicjatywy Towarzystwa edukuje młodych mieszkańców w zakresie naszej małej Ojczyzny. W tym roku również nie zabrakło wielu godzin przygotowań i emocji w rywalizacji o prestiżowy tytuł „Omnibusa Żorskiego”.

Zgodnie z tradycją, konkurs w tym roku składał się z dwóch głównych etapów. Pierwszą częścią były eliminacje drużynowe, które odbyły się w sali Muzeum Miejskiego w Żorach w dniu 25 maja br. o godzinie 8:00. Pozwoliły one wyłonić finałową „dziesiątkę”, która wykazała się największą wiedzą z zakresu obowiązującego w ramach nauczanego przedmiotu. Część ta angażowała reprezentacje żorskich gimnazjów pod przewodnictwem nauczycieli: Ewy Sochy z Gimnazjum nr 4, Joanny Lojzy z Gimnazjum nr 1, Beaty Pilot z Gimnazjum nr 6, Mirosławy Bieg z Gimnazjum nr 8, Bożeny Witali-Sługi z Gimnazjum nr 5, Małgorzaty Koper z Gimnazjum nr 2 oraz Sylwii Stec z Gimnazjum nr 5. Etap pisemny zakończył się zwycięsko dla Gimnazjum nr 4, którego uczniowie uzyskali w sumie 438 punktów. Poznaliśmy również laureatów przechodzących do dalszej rozgrywki.

Finał 40. edycji konkursu odbył się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach w dniu 6 czerwca br. o godzinie 10:00. Na pełnej widowni zebrali się uczniowie żorskich szkół, koledzy i koleżanki finalistów oraz dumni nauczyciele. Wśród nich obecny był również Prezydent Miasta Żory, Pan Waldemar Socha, który ufundował i wręczył osobiście nagrodę Prezydenta Miasta dla najlepszej reprezentacji szkoły. Po uroczystym otwarciu, rozpoczęła się emocjonująca część wydarzenia, czyli eliminacje do ścisłego finału. Od trzech lat konkurs rozgrywany jest w formie cyfrowej, dzięki czemu do ostatniej chwili zachowana jest losowość zarówno stanowisk jak i zestawów pytań dla uczestników. Obecni na scenie zawodnicy kolejno odpowiadali na pytania w dziesięciu kategoriach. Seria prawie stu zagadnień wskazała czwórkę najlepszych, którzy przeszli do ostatniej części, walcząc już o sam zwycięski tytuł. Ponadprzeciętną wiedzą zaskoczył nas uczeń Gimnazjum nr 1, Michał Duda, który zdeklasował rywali i zdobył miano „Omnibusa Żorskiego”. Znajomość Żor laureata była tak szczegółowa, iż Jury sędziujące musiało przerwać serię pozakonkursowych odpowiedzi z powodu wykorzystania puli przygotowanych pytań.

Część artystyczną zaprezentowali uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Karola Miarki w Żorach., po czym na zakończenie wręczono nagrody wszystkim finalistom i udekorowano ceramicznym medalem Omnibusa, który otrzymał również komputer, będący nagrodą główną w konkursie.

Towarzystwo Miłośników Miasta Żory składa serdeczne gratulacje wszystkim uczniom, którzy wykazali się ogromną wiedzą zdobytą podczas nauki przedmiotu. Podziękowania dla nauczycieli, którzy przygotowali młodych mieszkańców do tak trudnego konkursu oraz uczniów, którzy przygotowali muzyczno-taneczne występy dla zgromadzonej publiczności. Podziękowania również dla Urzędu Miasta w Żorach, za wsparcie inicjatywy szerzenia wiedzy w tym zakresie i sfinansowanie wszystkich nagród dla laureatów oraz kolegi Andrzeja Żabki za obecność i relację zdjęciową z całego wydarzenia.

Życzymy uczniom i nauczycielom udanego, zasłużonego wakacyjnego wypoczynku i widzimy się za rok, na 41. konkursie „Co wiesz o Żorach?”.


Wyniki indywidualne:

Miejsce I – Michał Duda – Gimnazjum nr 1 – OMNIBUS ŻORSKI

Miejsce II – Katarzyna Kolarczyk – Gimnazjum nr 4

Miejsce III – Jakub Piotrowski – Gimnazjum nr 4


Wyniki drużynowe:

Miejsce I – Gimnazjum nr 4 – 438 pkt

Miejsce II – Gimnazjum nr 1 – 395 pkt

Miejsce III – Gimnazjum nr 6 – 317 pkt

Miejsce IV – Gimnazjum nr 8 – 295 pkt

Miejsce V – Gimnazjum nr 3 – 198 pkt

Miejsce VI – Gimnazjum nr 2 – 194 pkt

Miejsce VII – Gimnazjum nr 5 – 170 pkt


fot. Andrzej Żabka


Biuletyn jednodniowy Towarzystwa Miłośników Miasta Żory

¯ORSKI OMNIBUS 2017 qrv.cdr

Komentarze wyłączone.