742. Urodziny Miasta Żory – gala wręczenia nagród „Tryptyk Żorski”

Niedzielnego popołudnia dnia 23 lutego 2014r. w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się uroczyste uhonorowanie członków Towarzystwa Miłośników Miasta Żory, a mianowicie Panią Barbarę Kieczka, Pana Stanisława Szwarca oraz świętej pamięci Kazimierza Hermana. Gala wręczenia nagród „Tryptyk Żorski” została uświetniona koncertem Big Bandu Samorządowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Żorach, pod dyr. M.Pradeli. Rozpoczęcie gali poprzedziło zwiedzanie przez zaproszonych gości nowej części Domu Kultury, rozbudowanego w ramach projektu „Przystanek Kultura”. Uchyliło to rąbka tajemnicy, na którą od początku modernizacji ośrodka kulturowego z zaciekawieniem zwrócone były oczy mieszkańców.

W części oficjalnej gościliśmy m.in. Senatora RP, Wiceministra Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego Adama Zdziebło, wiceprezydenta Miasta, Pana Wojciecha Kałużę, doradcę Prezydenta, Panią Annę Ujmę, kierownika zespołu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Żorach – Panią Małgorzatę Skrzeczyńską oraz członków Towarzystwa Miłośników Miasta Żory na czele z prezesem, Panem Henrykiem Buchalikiem, który przewodził części wręczenia nagród podczas uroczystości.

Po wysłuchaniu hejnału żorskiego przyszedł czas na przybliżenie sylwetek laureatów. Zaproszeni na scenę oczekiwali na wręczenie „Tryptyku Żorskiego” – 3–częściowej zamykanej szkatułki, która zawiera 3 elementy symbolizujące stary żorski gród czyli bramę dolną i górną oraz widok miasta, a na jego tle 3 proste lecz o głębokiej treści słowa „sercem, umysłem i pracą” skierowane do osób, które umiłowały i rozsławiły żorski gród. Twórcami tego dzieła są: Stanisław Szwarc – główny projektant, Henryk Skupień – autor tekstu oraz Alojzy Błędowski – wykonawca dzieła. Wręczenia dokonali na scenie Senator RP Adam Zdziebło oraz wiceprezydent Wojciech Kałuża przy asyście Prezesa Towarzystwa Miłośników Miasta Żory.

Na zakończenie wysłuchaliśmy Big Bandu, który po swoim wspaniałym występie otrzymał owacje na stojąco, po czym na Bis zaprezentował się raz jeszcze w dodatkowym utworze. Po koncercie wszyscy zostaliśmy zaproszenia na drobny poczęstunek.

W tym dniu cała sala Domu Kultury była razem z laureatami zasłużonej nagrody, która jest wyróżnieniem dla ich ciężkiej, owocnej i bezinteresownej pracy na rzecz naszego Miasta. Serdecznie dziękujemy przybyłym za obecność a nagrodzonym życzymy dalszych sukcesów i kolejnych odznaczeń.Leave a Comment

Scroll to Top